V automobilovém průmyslu se v poslední době dějí poměrně velké změny. Ty nejsou, na rozdíl od valné většiny, se kterou jsme se setkali, vyvolány požadavky veřejnosti či zákony nabídky a poptávky, nýbrž požadavky vlád a jejich novými směrnicemi, které mají za cíl alespoň trochu vyčistit naše životní prostředí. Řeč je o elektrických automobilech, které jsou stále více prosazovány, a to do té míry, že brzy nebude možné vozidla se spalovacím motorem vůbec vyrábět, neboť to bude nezákonné.

 

jízda po silnici

 

Samozřejmě to není poprvé, co vlády či mezinárodní orgány zasahují do konstrukcí aut. Můžeme zde zmínit například povinný bezpečnostní pás na všech sedadlech či požadavky na motory se stále nižším obsahem emisí, přičemž obojí je striktně kontrolováno (o tom, že emisní limity jsou často obcházeny, je lepší raději pomlčet).

 

Je však pravdou, že doposud žádné z těchto nařízení nevyvolalo takovou vlnu diskuse, jako elektrické automobily. Jedná se zde totiž o něco zcela nového, neznámého. Není tedy divu, že k nim lidé mají přirozenou nedůvěru. K tomu se navíc přidávají i nejrůznější články a reportáže o tom, jak jsou lithiové baterie nebezpečné, pokud začnou hořet. O tom, že nevzplanou o nic častěji než u klasického auta se spalovacím motorem, se mlčí.

 

dobíjení elektromobilu

 

Je tedy otázkou, zda mají tyto plánované změny a přechod na elektromobilitu v současném klimatu vůbec šanci uspět. Valná část populace, a to nejen u nás, ale i ve světě, je poměrně konzervativní, a trvá jí dost dlouho, než nějakou novinku přijme. To platí i v tomto případě, ovšem zde vlády nenechávají dostatečně dlouhé přechodné období, kdy by si na tento typ vozidel lidé mohli zvykat a konstruktéři vyladit poslední problémy.

 

S největší pravděpodobností tedy tento pokus skončí fiaskem a nezdarem, neboť žádný politik se nepokusí tento zákon implementovat, když je značná část společnosti proti. A i kdyby to udělal, jakmile jej v dalších volbách porazí jeho politický oponent, který toho využije, bude zákon stejně velmi rychle zrušen. Situace tedy v tomto ohledu nevypadá vůbec dobře.

Author