Koupě nového domu není rozhodně nic snadného ani levného. Proto je jasné, že se nechceme v žádném případě splést a vybrat špatně. Naštěstí se v tomto případě nemusíme spoléhat pouze na slovo prodejce či zástupce realitní kanceláře. Je již tradicí, že než podepíšeme jakoukoliv smlouvu, půjdeme se na onen dům podívat a prohlédneme si jej zevnitř i zvenčí. To by nám mělo dát poměrně přesný obraz o tom, zda je pro nás vhodný či nikoliv.

 

Bohužel je pravdou, že jen málokdo ví, na co se přitom zaměřit. A prodejce se samozřejmě snaží odvést pozornost od nedostatků a naopak vypíchnout přednosti – a je to pochopitelné, koneckonců chce prodat. My jako kupující bychom však měli být obezřetní.

 

koupě nového domu

 

Prohlídka by měla začít ještě předtím, než vejdeme dovnitř. Když se budeme blížit ke svému cíli, je dobré zpomalit a danou ulicí projet pomalu, abychom si ji mohli prohlédnout. Jaký dojem na nás dělá okolí? Je někde dětské hřiště či něco podobného? Jak frekventovaná ona ulice je?

 

Pokud jde o dům samotný, tak z vnějšku je vhodné věnovat pozornost případným prasklinám. To platí zvláště pokud se ona nemovitost nachází v blízkosti rušné silnice či železniční tratě. Otřesy způsobené projížděním aut či vlaků mohou narušit statiku.

 

chtějte vidět i stavební plány

 

Uvnitř se pak podívejte do rohů, především pak v kuchyni a v koupelně. Pátrejte po známkách plísně. Nepodceňujte také svůj nos. Rozhodně není dobrým znamením, pokud je v domě cítit zatuchlina. Také spáry mezi dlaždičkami nám mohou hodně napovědět, neboť se obtížně čistí.

 

Chtějte také vidět krovy a střechu. Zde si všímejte, v jakém jsou stavu, zda trámy nezačínají trouchnivět či zda se do nich nedává červotoč. Střecha sama by pak měla být bez jakýchkoliv děr. Koneckonců představuje hlavní bariéru proti dešti. Jistě, prodejce na vás možná bude koukat divně, avšak vy už jej nejspíš v životě neuvidíte, zatímco v onom domě budete žít i desítky let. Podrobnou prohlídku si rozhodně zaslouží.


V posledních několika letech je bohužel běžné, že bez hypotéky nelze dům postavit. Ceny nemovitostí jsou na historickém maximu, a nelze očekávat že budou na úrovni před 10 lety. Drtivá většina lidí se tedy při budování vlastního bydlení bez hypotéky neobejde. Někdo si bere hypotéku za účelem výstavby domu, někdo chce koupit již hotové bydlení a někdo se rozhodne, že si opraví něco staršího. Možností, co můžete financovat hypotékou, je víc. A je jen na vás, pro co se rozhodnete.

moderní dům

Vzhledem k tomu jak zdražovaly nejen stavební pozemky ale i materiál, je jasné, že kdo si bere hypotéku, musí vážně uvažovat o tom, kdy co a kde za kolik peněz nakoupí. Protože většina lidí ví že nejdražší je lidská práce, snaží se na ní ušetřit. Mnoho lidí se tak vrhá po hlavě do stavby domu svépomocí, aniž by cokoliv o stavbách věděli. Bohužel může dojít k situaci, kdy laik provádí neodborně práce, které by rozhodně měl provádět jedině odborník, a výsledkem je například ne plně funkční podlahové topení nebo vlhkost v domě. Vážným problémům v domě se lze vyhnout jedině najmutím odborníka, který tyto práce provede, a nebo je možné nechat si dům postavit.

moderní bungalov

Stavba domu na klíč není ostuda, protože sice zaplatíte za práci někomu jinému, ale můžete si z katalogu vybrat takový projekt, který vám bude vyhovovat. Dům na klíč nemusí být tak drahý jak si mnoho lidí myslí. Může jít o dům za dostupnou cenu.

Proč na klíč?
Stavba na klíč znamená, že si jen vyberete projekt a firma vám ho postaví od základů až po střechu. U nás si můžete vybrat z mnoha typových projektů, a u každého si můžete přečíst, co všechno je v ceně domu. Můžete se dokonce těšit i na solární panely nebo tepelné čerpadlo, díky čemuž ušetříte za náklady na provoz domu. Čím dříve si svůj vysněný dům vyberete, tím dříve můžete bydlet, a v případě dřevostavby ještě toto léto.