Koupě nového domu není rozhodně nic snadného ani levného. Proto je jasné, že se nechceme v žádném případě splést a vybrat špatně. Naštěstí se v tomto případě nemusíme spoléhat pouze na slovo prodejce či zástupce realitní kanceláře. Je již tradicí, že než podepíšeme jakoukoliv smlouvu, půjdeme se na onen dům podívat a prohlédneme si jej zevnitř i zvenčí. To by nám mělo dát poměrně přesný obraz o tom, zda je pro nás vhodný či nikoliv.

 

Bohužel je pravdou, že jen málokdo ví, na co se přitom zaměřit. A prodejce se samozřejmě snaží odvést pozornost od nedostatků a naopak vypíchnout přednosti – a je to pochopitelné, koneckonců chce prodat. My jako kupující bychom však měli být obezřetní.

 

koupě nového domu

 

Prohlídka by měla začít ještě předtím, než vejdeme dovnitř. Když se budeme blížit ke svému cíli, je dobré zpomalit a danou ulicí projet pomalu, abychom si ji mohli prohlédnout. Jaký dojem na nás dělá okolí? Je někde dětské hřiště či něco podobného? Jak frekventovaná ona ulice je?

 

Pokud jde o dům samotný, tak z vnějšku je vhodné věnovat pozornost případným prasklinám. To platí zvláště pokud se ona nemovitost nachází v blízkosti rušné silnice či železniční tratě. Otřesy způsobené projížděním aut či vlaků mohou narušit statiku.

 

chtějte vidět i stavební plány

 

Uvnitř se pak podívejte do rohů, především pak v kuchyni a v koupelně. Pátrejte po známkách plísně. Nepodceňujte také svůj nos. Rozhodně není dobrým znamením, pokud je v domě cítit zatuchlina. Také spáry mezi dlaždičkami nám mohou hodně napovědět, neboť se obtížně čistí.

 

Chtějte také vidět krovy a střechu. Zde si všímejte, v jakém jsou stavu, zda trámy nezačínají trouchnivět či zda se do nich nedává červotoč. Střecha sama by pak měla být bez jakýchkoliv děr. Koneckonců představuje hlavní bariéru proti dešti. Jistě, prodejce na vás možná bude koukat divně, avšak vy už jej nejspíš v životě neuvidíte, zatímco v onom domě budete žít i desítky let. Podrobnou prohlídku si rozhodně zaslouží.


Kdo z vás někdy na dovolené bydlel v pronajatém bungalovu? V domečku na pláži, kdy stačilo vyjít na verandu a byli jste téměř jednou nohou v moři, k tomu jste poslouchali šumění mořských vln. Nebo na kraji lesa, kdy stačilo vyjít na verandu a byli jste jednou nohou v lese a mohli sbírat houby, lesní maliny či jahody a poslouchat zpěvu ptáků. Bungalov je přízemní domeček, kde nemusíte chodit po schodech, vše je dostupné a uspořádané. Ale bungalov neoceníte jen na dovolené, můžete si postavit bungalov jako chatu nebo jako rodinný domeček. Bungalov l je jeden z mnoha typů domů, které si můžete nechat postavit tzv. na klíč.

bungalov

Nemusíte se o nic starat, pouze si vyberete z mnoha variant, domluvíte si případné změny, rozmístění příček a rozvržení jednotlivých pokojů a pak jen čekáte, až vám firma zavolá, že se můžete začít stěhovat. Bungalov není rozhodně nějaké podřadné bydlení, je to klasický rodinný domek jako každý jiný, jen není na poschodí, což oceníte v pozdějším věku, kdy vaše nohy už nebudou po schodech běhat tak snadno jako za mlada. Vlastní bydlení v rodinném domku, to si možná říkáte, že je přepych, na který nemáte. Možná byste i našli finance, mohli byste si vzít hypotéku, ale nechce se vám o stavbu starat, nemáte žádné zkušenosti se stavbou.

bungalov

A právě pro vás je tu řada firem, třeba Enerdomy, které staví domy na klíč. Vyberete si z katalogu typizovaných staveb, ale to neznamená, že si nemůžete provést změny ve vnitřním uspořádání domu. Velmi pravděpodobně si ale vyberete z nabízených typů, protože firmy nabízí širokou škálu již realizovaných domků a požadavky rodin jsou v podstatě velmi podobné. Všichni chceme prostorné, a přitom útulné bydlení. Chceme mít vše po ruce, ale přitom chceme prostorné pokoje, kde se nebudeme cítit stísněně. Bungalov je druh bydlení, které je vhodné také pro handicapované, protože v bungalovu nenajdete schody do poschodí.