Dnes existuje mnoho nejrůznějších druhů sportů. Je pak pochopitelné, že některé z nich jsou populárnější než jiné. Mezi ty, které se nachází spíše na okraji zájmu, se pak nachází i cyklistika. Ta se totiž nezdá lidem dostatečně zajímavá. Samozřejmě, můžeme namítnout, že denně potkáváme cyklistů mnoho, a je to pravda. Většinou však jezdí pouze rekreačně. Jen málokdo se jí věnuje skutečně profesionálně a jezdí na velké závody. Především proto, že tyto nemají v podstatě žádnou publicitu.

 

fotbal je u nás díky medializaci populární

 

Pravda, je zde Tour de France, avšak to je v podstatě jediný cyklistický závod, který mnoho lidí zná. Přitom je jen jedním z mnoha. Důvodem je nízká mediálnost tohoto sportu, kdy jej v televizi v podstatě neuvidíme.

 

Zatímco například u hokeje či fotbalu najdeme i v hlavním vysílacím čase přímé přenosy i zahraničních lig, pokud jde o cyklistiku, pak zde nemáme ani domácí závody. Jistě, několik málo jich je, avšak ty najdeme často pouze v sestřihu a jen na sportovních kanálech. V hlavních zprávách o nich obvykle není zmínka, snad jen v případě nějakého skutečně velkého úspěchu. Jistě, slyšíme v nich o hokeji, fotbale, a leckdy i tenisu, o závodech na kole však nikdy.

 

cyklistika není divácky zajímavá

 

Jistě, má to svůj důvod. Tím je fakt, že jsou divácky v podstatě neatraktivní. Lidi u televize jednoduše nebude bavit sledovat třeba půl hodiny někoho, jak jede po silnici na kole, kdy se jen málokdy děje nějaká změna. A pokud jde o cyklocross, pak sledovat závodníky, jak jeden po druhém projíždí stále stejnou dráhu, se také brzy omrzí. Jelikož pak televizím jde především o sledovanost, je pochopitelné, že tyto přenosy nepouští.

 

Znamená to tedy, že cyklistika není zajímavá? Tak tomu není, avšak laikovi, kterými je většina lidí u televize, toho příliš neřekne. Je to tedy jeden z těch sportů, který zaujme pouze skutečné nadšence – a možná je to tak i dobře.

Author