Znáte animovaný seriál se dvěma figurkami Pat a Mat s názvem „A je to…!“? Je to jeden z nejoblíbenějších večerníčků z doby socialismu z televizního studia v Bratislavě a některé z epizod dokonce nahání husí kůži při představě, že by se něco podobného přihodilo i vám.

V seriálu se ale dosud neobjevilo téma podlahového topení. Pokud by se objevilo, zřejmě by jeho pointa stavěla na betonování podlahy, kde by některý z protagonistů mohl uvíznout a museli by jej pak odsekávat majzlíkem. Nic takového se ale nestane u podlahového topení suchého systému, tam by zřejmě tvůrci seriálu pohořeli, protože by tu nebylo co pokazit.

chodidla na podlaze

Suchý systém podlahového vytápění zvládnete i vy. Nic na tom není, v podstatě pouze pokládáte systémové desky na podlahu a do jejich drážek vtisknete topné potrubí. To vám pak instalatér zapojí do rozdělovače, ten připojí k topnému zdroji a můžete začít topit prakticky ihned. Jakmile je topný systém oživen, a vše je v pořádku, systémové desky zaklopíte cemento-vláknitými deskami a ty jsou pak již připravené na pokládku podlahové krytiny. Nikde žádný beton ani malta, velmi jednoduchý systém, s nímž si dokáže pohrát každý trochu šikovný kutil.

Suché podlahové topné systémy lze pokládat i v podkrovních prostorách a na dalších místech, kde jste omezeni nosností stropů a podlah, všechny typy desek jsou poměrně lehké a odpadá tu hlavně několik centimetrů silná vrstva krycího betonu, která může v obytném prostoru zvýšit zátěž terénu až o několik tun.

vytírání podlahy

S podlahovým topením získáte značný tepelný komfort, protože se díky šíření tepla od podlahy může tepelná energie lépe mísit s chladným vzduchem a tím se docílí přibližně stejné teploty ovzduší v celém obytném prostoru. Topení v podlaze je zároveň balzámem na chodidla a je známo, že kdo si jednou vyzkouší chůzi po vyhřátém povrchu, zvykne si na ni a rád se pak doma pohybuje vysloveně naboso.

Author