Aktivity

Zážitková prevence

 

 

Ber to

Ber to

 

PREVENCE ÚRAZU HLAVY

Cílem projektu je upozornit děti, mládež a dospělé na rizikové chování, často vedoucí k úplně zbytečným úrazům hlavy. Základní apel směřuje k používání ochranných pomůcek hlavy – přileb pro cyklisty, motocyklisty, bruslaře apod. Sekundárním cílem projektu je zvýšit povědomí široké veřejnosti o správných postupech předlékařské první pomoci a osvojení si základních návyků chování v krizové situaci, vyžadující poskytnutí předlékařské první pomoci. Prostřednictvím vlastního prožitku simulace postkomočního stavu, je u účastníků zvyšována motivace k užívání doporučených a mnohdy i předepsaných ochranných pomůcek.

 

ROZSAH PROJEKTU:

  • doprava a dopravní prostředky

nechránění účastníci silničního provozu jako jsou cyklisté, motocyklisté, inline bruslaři, skateboardisté, atd. Osvojení návyků bezpečného chování, dětské autosedačky, zádržné systémy.

  • sporty

hokej, fotbal, floorbal, lyžování, snowboarding, bruslení na ledě a další kolektivní, kontaktní nebo úponové sporty.

  • běžný život

pády, strkanice, úrazy - školy, ulice, domácnosti, aj.

 

 

 

Crazy biker

Crazy biker

 

ZÁŽITEK Z JÍZDY POD VLIVEM ALKOHOLU A NÁVYKOVÝCH LÁTEK

Řidiči motocyklů dobře ví, že v České republice je nulová tolerance alkoholu v krvi. Avšak 80 % dotázaných cyklistů odpovědělo, že za řídítky jízdního kola je možné požívat alkohol v omezeném množství. Naše stanoviště tento mýtus vyvrací. Díky speciálním brýlím si účastníci vyzkouší jízdu na motocyklovém trenažéru pod vlivem alkoholu, THC nebo jiných návykových látek. Díky projektu Crazy Biker si uvědomí, jak jsou ovlivněny jejich motorické schopnosti, orientace a také reakční doba po požití alkoholu, marihuany nebo návykových jiných látek - drog.

a) ALKOHOLOVÉ BRÝLE

  • znázorňují zkreslené zorné pole podnapilého řidiče.
  • hladiny alkoholu - 0,5 / 0,75 / 1 / 1,5 / 2/ 2,5 a 3+ promile

b) THC - MARIHUANOVÉ BRÝLE

  • ovlivňují rozvnováhu a koordinaci.
  • snižují bdělost.
  • prodlužují reakční čas.

c) DROGOVÉ BRÝLE

  • způsobují rozmazání a dvojité vidění spojené s poškozením zrakového vnímání vlivem požití návykových látek, jiných než alkohol a marihuana.
 

Zaparkuj a vyhraj

Zaparkuj a vyhraj

 

Soutěž v parkování pro každěho s řidičským průkazem skupiny B

Pravidla soutěže nejsou nijak komplikovaná. Dokonce jsou natolik jednoduchá, že většinu řidičů napadne: “Tohle zvládne každý”. Cílem soutěžících je zaparkovat na přesnost k vytyčeným brankám, ale nedotknout se. Rozčarování pro většinu řidičů přichází v momentě, kdy usednou za volant soutěžního vozu.

Vyhodnocení probíhá ve dvou kategoriích - ŽENY a MUŽI. Pokud soutěžící za volantem uspějí, postupují do 2. kola, kde prokáží znalosti pravidel silničního provozu.

 

Sorudo

Sorudo

 

AKUTNÍ PRVNÍ POMOC V PODOBĚ ZÁŽITKU

„Prožít znamená umět.“

Možná, že řídíte dobře a bezpečně. To bohužel nemění nic na situaci, že i Vám hrozí autonehoda. Může do Vás někdo nabourat, můžete jet kolem na kole, nebo se to prostě jen odehraje blízko Vás. V takových případech rozhodují vteřiny a minuty, kdy víte co máte dělat. Ukážeme Vám, jak na to. Základem našeho kurzu jsou jednoduché postupy, které Vás naučí, jak jednat. Ukážou Vám, co je opravdu důležité a co ne. Díky modelovým situacím v kurzu získáte jistotu, jak celou situaci řešit, důvěru ve své schopnosti, takže “nezamrznete”, až to budete potřebovat Vy nebo Vaše rodina.

Všechny postupy jsou vyladěné tak, aby byly co nejlépe zapamatovatelné a užitečné. Na našem kurzu nejde o pouhé procvičení - naučíte se to.

 

 

Crazy driver

Crazy driver

 

ZÁŽITEK Z JÍZDY POD VLIVEM ALKOHOLU A NÁVYKOVÝCH LÁTEK

O tom, že alkohol a drogy za volant nepatří, ví už každé malé dítě. Ale i přesto se z médií denně dovídáme informace o nehodách, které zapříčinila prokázaná přítomnost alkoholu či jiných návykových látek v krvi. Právě proto tým Zážitkové prevence zvolil téma dalšího stanoviště ALKOHOL A DROGY ZA VOLANTEM. Nejedná se však o stanoviště, kde se “nalévá”.

Hlavními pomůckami jsou patentované brýle, používané ve více než 70ti státech světa při preventivních aktivitách. Zážitek je o to silnější, že s čistou hlavou vnímáte vidění člověka “pod vlivem” alkoholu, THC a jiných návykových látek.

V různých státech Evropy je určitá hladina alkoholu v krvi tolerována. Dovolíme účastníkům sednout za volant automobilového trenažéru a prožít jízdu pod vlivem takového “tolerovaného” množství, ale i pod vyšší hladinou až 3+ promile alkoholu v krvi. Řidiči si tak “pod vlivem” vyzkouší svou motoriku, prostorovou orientaci i reakční dobu řidiče.

 

LIMITY ALKOHOLU V NĚKTERÝCH ZEMÍCH

Česká republika 0

Polsko 0,2

Srbsko 0,3

Rakousko 0,49

Německo 0,5

Velká Británie 0,8